Párizs Ágnes

2022. augusztus 7-12. között az észtországi Tallinban vettem részt orosz nyelvtanárként Erasmus+ tanári továbbképzésen.

Észtország lakosságának kb. 40%-a, a főváros lakosságának pedig megközelítőleg 50%-a orosz anyanyelvű. A nyelviskolában (Multilingua) észt és orosz anyanyelvű nyelvtanárok oktatnak. Minden szinten, vegyes korosztályok és célközönség számára szerveznek rövidebb-hosszabb nyelvtanfolyamokat, kapcsolódnak az Erasmus programhoz, így az Európai Unió számos országából nyelvtanári képzéseket is tartanak. Csoportunkban 7 fő vett részt az egyhetes tanulmányúton, 3 kolléga Csehországból, 2 kolléga Lengyelországból volt jelen, Magyarországról ketten érkeztünk. A tanárok között volt általános iskolában, gimnáziumban és felsőoktatásban, orosz, mint idegen nyelvet tanító kolléga. Mind ezek a feltételek alapvetően biztosították a multikulturális jelleget, mely igen fontos a szakmai tapasztalatcsere szempontjából is. A csoport nagyon együttműködő, érdeklődő és kedves tanárokból állt, ez elmondható a bennünket tanító kollégákról is. Minden kérdésünkre igyekeztek kimerítő választ adni, törekedve arra, hogy az orosz, mint közvetítő nyelv gyakorlása mellett minél tágabb betekintést kapjunk ennek az érdekes nemzetiségi összetételű városnak az életébe, megismerjük kulturális értékeiket, megfigyelhessük az észt és orosz nemzetiség békés egymás mellett élését.

Tallin fekvéséből adódóan csodás egyvelegét képezi mind annak, amit a tengerpart, a középkori Hanza-városi jelleg adhat, s mindez kiegészül azokkal a jellegzetességekkel, melyeket a sokféle nemzetiség ezen területen élése hagyott hátra emlékként a városon. Egyszerre középkori erődítmény, kereskedőváros, kikötőváros és modern európai nagyváros. Lenyűgöző az óvárosa, rendezett, karbantartott, rendkívül jól működő infrastruktúrával és modern tömegközlekedéssel rendelkezik. Tallin utcáin a robogós és biciklis futárok munkáját már részben robot szállítógépek vették át, ez is mutatja az ország és a város kimagasló informatikai fejlettségét.

Már az első napon a történelmi belváros megismerése várt ránk, melyet játékos quiz-kérdések tettek még érdekesebbé, segítve a tanulási, nyelvgyakorlási folyamatot.

A tantermi foglalkozások mellett több, a város területén folyó interaktív órán vehettünk részt, gyakorolva az IKT eszközök és általuk adott lehetőségek széles tárházának alkalmazhatóságát.

Az órák igen változatos keresztmetszetét adták a gyakorlati foglalkozások színesítésének. Megismerhettük a filmek, a zene, a társasjátékok beépítését a nyelvórák kereteibe, ezzel a metodikai képességeink fejlődhettek.

Ellátogathattunk az Orosz Kulturális Központ impozáns épületébe, de közös kávézás keretében kostolót vehettünk a hagyományos, és nagyon ízletes orosz péksüteményekből is.

A tanórákon kívül is sok időt töltöttünk együtt a csoporttársakkal, így betekintést nyerhettünk a szomszédos országokban folyó orosz nyelvtanítás tapasztalataiba, általánosságban megismerhettük közelebbről az oktatási struktúrákat, azok pozitív és negatív vonatkozásait.

Az oktatás szempontjából nem releváns, de az élvezetes szabadidő eltöltés szempontjából igen fontos volt, hogy gyönyörű, nyári, napsütéses időjárás volt végig, így még a Balti-tenger, egyébként azért hűs vízében is megmártózhattunk.

Összességében nagyon nagy élmény volt számomra a képzés, nagyon sokat tanultam és tapasztaltam, nagyon sok pozitív impulzust kaptam, fejlődtek kompetenciáim, melyeket egész biztosan be tudok építeni tanári munkámba. Rendkívül hasznosnak tartottam, és nagyon hálás vagyok a lehetőségért, hogy részt vehettem benne!

Budapest, 2022. augusztus 18.

Párizs Ágnes orosz nyelvtanár   

© 2022 Minden jog fenntartva
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el